Star Trek: The Next Generation

Star Trek: The Next Generation

"Space: The final frontier." Čítať viac

Arthur C. Clarke

Arthur C. Clarke

"The moon is the first milestone on the road to the stars." Čítať viac

Number Six from Battlestart Galactica

Number Six from Battlestart Galactica

"Life has a melody, Gaius. A rhythm of notes that become your existence once played in harmony with God's plan. It's time to do your part and realize your destiny." Čítať viac

Edgar Mitchell

Edgar Mitchell

"My view of our planet was a glimpse of divinity." Čítať viac

Neil Armstrong

Neil Armstrong

"It suddenly struck me that that tiny pea, pretty and blue, was the Earth. I put up my thumb and shut one eye, and my thumb blotted out the planet Earth. I didn't feel like a giant. I felt very, very small." Čítať viac

 

Malá úprava súborov MKV v linuxe

Možno ste sa pri zálohovaní vašich videí s momentálne populárnym multimediálnym kontajnerom „Matroska“. Súbory v tomto formáte sú označované príponou *.mkv.  Môžu však obsahovať okrem samotného video záznamu aj iné súbory, napríklad viacero zvukových stôp, titulkov a pod. Tieto vlastnosti sú síce skvelé, ale niekedy zbytočne zväčšujú objem súboru, najmä ako nevyužívame všetko. Preto som sa minulý rok musel troška prehrabávať na nete a hľadať nástroj, ktorý by mi umožnil s týmto formátom manipulovať. Samozrejme, na linuxe. A, samozrejme, našiel som ho 🙂

Nástroj s názvom mkvtoolnix má domovskú stránku na adrese http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix. Na stránke pre Download nájdeme balíčky pre všetky najrozšírenejšie Linuxové distribúcie, ale i Mac a Windows. Prirodzene, ak máte pridané vhodné repozitáre (niektoré sú spomínané na rovnakej stránke), balíčky sťahovať nemusíte, spraví to za vás inštalátor.

Návod na inštaláciu sa líši, v prípade otázok si prečítajte dokumentáciu k vašej linuxovej distribúcii. Momentálne používam Mageiu 4, tento balíček je v základných repozitároch a teda som ho inštaloval (ako root) príkazom:

urpmi mkvtoolnix

Vo Fedore sa nainštaluje príkazom:

yum install -y mkvtoolnix

Samotný balíček obsahuje viac súborov, použitie každého z nich zistíme, keď ho spustíme s argumentom:

--help

Použitie nástroja je jednoduché a intuitívne. Je iba na vás, či použijete CLI alebo GUI. Druhé menované rozhranie spustíme príkazom:

mmg

Ak potrebujeme najprv o danom súbore zistiť viac informácií a chceme na to použiť grafické rozhranie, spustíme program takto:

mkvinfo -g

A sme doma. Ostatné už človek ľahko uvidí sám 🙂 Ale naozaj, GUI v sebe zahŕňa veľa možností, ktoré môžeme ešte doplniť o voľby z príkazového riadku. Program je pomerne prehľadný, začneme v ňom pracovať pridaním súboru tlačidlom Add.

Objavovanie ostatných vlastností nástroja už nechávam na láskavého čitateľa, cieľom tohto kratučkého článočku bolo iba malé upozornenie na existenciu tohto nástroja.

 

Upgrade needed

Program po prvom spustení požiadal o upgrade na novšiu verziu

mkv-2

Súbor na úpravu je pripravený, môžeme pracovať

mkv-3

Roletové menu so špecifickými možnosťami