Star Trek: The Next Generation

Star Trek: The Next Generation

"Space: The final frontier." Čítať viac

Arthur C. Clarke

Arthur C. Clarke

"The moon is the first milestone on the road to the stars." Čítať viac

Number Six from Battlestart Galactica

Number Six from Battlestart Galactica

"Life has a melody, Gaius. A rhythm of notes that become your existence once played in harmony with God's plan. It's time to do your part and realize your destiny." Čítať viac

Edgar Mitchell

Edgar Mitchell

"My view of our planet was a glimpse of divinity." Čítať viac

Neil Armstrong

Neil Armstrong

"It suddenly struck me that that tiny pea, pretty and blue, was the Earth. I put up my thumb and shut one eye, and my thumb blotted out the planet Earth. I didn't feel like a giant. I felt very, very small." Čítať viac

 

Ten správny linux a jeho výber III.

Dnes si v dvoch častiach rozoberieme rozsiahlu a náročnú tému: linux a jeho podpora hardvéru.

Hardware: mínusy 

Začnem z negatívnej stránky. Nie každý hardvér je podporovaný linuxom. Síce je to stále lepšie ako to bolo pred niekoľkými rokmi, ale ešte stále sú k niektorým zariadeniam k dispozícii iba ovládače od výrobcu. Tie sú zvyčajne chránené proti tomu, aby si niekto iný mohol pozrieť ich zdrojový kód a začať vyvíjať vlastnú verziu. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď firma vyrába lacný HW a jeho funkčné časti potom nahrádza softvérom. Najlacnejšiemu HW sa teda vo všeobecnosti radí vyhnúť. My sa však môžeme poradiť s Googlom a zistiť, či sú s vybraným zariadením na Linuxe problémy. Ak áno, tak aké a či sa dajú odstrániť. Existujú celé databázy HW vhodného pre linux. Veľakrát je kompatibilita uvádzaná buď na stránkach distribúcie, alebo výrobcu HW.

Hardware: plusy 

Naopak, veľa zariadení s embedded (vnorenými) systémami používa práve Linux. Drvivá väčšina HW používaného na stavbu serverov si s linuxom rozumie vynikajúco. Koniec koncov, toľko kritizovaný Android tiež beží na linuxovom jadre 🙂 (Zvyšok si už dopracovali v Googli, takže sorry ;). V poslednom čase sa z Linuxu stáva akýsi fenomén. Nebuďte teda prekvapení, že aj Samsung používa (a bude používať) Tizen. Rovnako WebOS známy z TV prijímačov firmy LG má linuxový základ.

Mobilné zariadenia a notebooky

Skvelý návod na výber notebooku pre linux nájdeme na stránkach PCWorldu: http://www.pcworld.com/article/211113/how_to_buy_a_linux_laptop.html. Niektoré podporované zariadenia sú uvedené na tejto stránke: http://www.linux-mobile.com/category/distribution/. Kompletné, no staršie HW HOWTO môže nájsť čitateľ na stránkach The Linux Documentation Project: http://www.tldp.org/HOWTO/Hardware-HOWTO/index.html. Netreba zúfať, ak sa to zdá byť na prvý pohľad zložité- linux používajú tisícky ľudí na laptopoch aj u nás, a to bez väčších problémov.

CPU

Čo sa týka podpory CPU: linux podporuje takmer všetky architektúry procesorov. Na wiki nájdeme aj zoznam podporovaných architektúr: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_supported_computer_architectures. Treba iba presne vedieť, ktorú distribúciu kam nasadiť. Príklad: ak chceme používať server s RISC procesorom, nečakajte, že vám na tom stroji pobeží Puppy linux, keďže to je primárne desktopová distribúcia určená na prenosy na USB kľúči. A naopak: ak chceme distribúciu na desktop, nebudeme používať špecializovanú serverovú distribúciu. Nie len preto, lebo nemusí na našom stroji bežať vôbec, ale aj preto, lebo nemusí mať k dispozícii také množstvo balíčkov (programov), ktoré by samotný používateľ mohol požadovať. Najistejšie je zájsť priamo na stránku distribúcie a tam zistiť, aký hardvér výrobca podporuje. Môžeme to opäť doplniť hľadaním v Google.

Live distribúcie

Väčšina čitateľov bude linux chcieť používať doma na desktopoch, laptopoch atď. A preto asi budete chcieť vedieť, že niektoré linuxové distribúcie poskytujú live verzie svojich produktov. Takto si ich môže používateľ pohodlne vyskúšať bez rizika straty dát a nainštaluje si ich, až keď je spokojný s výberom. Neskôr si niektorú live-distribúciu skúsime spolu.

pokračovanie…

Článok neprešiel jazykovou úpravou, za čo sa čitateľom ospravedlňujem.